Безмоторен самолет Жерав


Планер Жерав

През 1938 г. немският пилот Отто Бройтингам  идва в България и прави опити да подобри рекорда за прелет с двуместен планер.

Ото Бройтигам с Краних Божурище 1938г.

Извършват се 3 прелета: от Божурище до Пловдив, Горна Оряховица и Варна. В тези прелети участват и българите – Владимир Соколов и Тодор Иванов.

Преди да напусне България Отто Бройтингам подарява своя безмоторник Kranich II на българските летци. Немският самолет е използван чак до 1953 г. за учебни цели при обучението за излитане на самолетен влек.  По безмоторника Kranich II са направени чертежи и в ДСФ – Казанлък през периода 1953-1954г. са произведени 14 самолета. На тези безмоторници е дадено името “Жерав”. Самолетът е двуместен свободноносещ средноплощник с дървена монококова конструкция, облечена с плат. Има въздушни спирачки на крилата. Колесника е от 2 колела и се откачва след излитане. Каца на ска и опашна пета.

С чудесните за времето си летателно-технически качества, „ Жерав” влиза в категорията на планери за високи спортни постижения. В България се използва като многоцелеви двуместен планер. През 1954г. обучението  на начинаещи планеристи започва на двуместни учебни планери. Поради липсата на достатъчно самолети в аероклубовете за целта се използват масово и наличните „Жерави”.

сн. Иван Иванов

На „Жерав” летците-спортисти се обучават на полети по инструменти и и полети в облаци. Планерът е особено ценен при овладяване на техниката и тактиката на при реещи полети и прелети по маршрут.

С безмоторници “Жерав” са поставени и подобрени някои национални рекорди, между които и височинни при полети на дълги вълни(К. Тонев и Роза Георгиева). Подобрени са рекордите на свободен и доцелен прелет над 300 км. Също и скоростен прелет на база 300 км.(Мирослав Иванов и Симеон Крюгеров).

Пред Жерав Летище Божурище 1953г.

В исторически аспект, безмоторния самолет „Жерав” заема достойно място в развитието и масовизирането българското безмоторно летене и в борбата за поставяне и подобряване на националните ни рекорди.

Летателно технически данни:

Разпереност …………………………………………..18м.

Дължина………………………………………………….7.36м.

Височина…………………………………………………1.70м.

Носеща площ…………………………………………..22.70м2.

Маса празен…………………………………………….310кг.

Полезен товар………………………………………..180кг.

Максимална излетна маса…………………….490кг.

Максимално качество при 75км/ч………..24

Минимално пропадане при 60км/ч……….0.7м/с.

Минимална скорост………………………………..55км/ч.

Максимална скорост с Винди………………..80км/ч.

Максимална скорост при влек………………100км/ч.

Максимална скорост ……………..………………215км/ч.

Максимална скорост при турбуленция…120км/ч.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *