Безмоторен самолет УП-1 (копие на Zoegling SG 38) е с изцяло дървена конструкция облечена с плат. Учебен Плъзгач -1 е едноместен високоплощник, като повишаване здравината на конструкцията са използвани метални обтяжки. За повишаване на обтекаемоста на предната част има възможност за поставяне на лека конструкция(кабина) около пилотската седалка.
Излитане се е осъществявало или с ластично въже на склон или с моторна макара(макара прикрепена на местото на задната гума на камион)Първоначалните полети са праволинейни от няколко секунди до минута и до 200-300 метра.
От 1944 до 1955г. в самолетните фабрики в Ловеч и Казанлък са построени 40 броя с които се е извършвало първоначалното обучение на начинаещите безмоторни летци.
С този планер са се покривали нормите на FAI за изпити „А” и „В” по безмоторно летене. В последствие много от тези младежи са достигнали върховете на безмоторното летене в България.
През месец Май 1946г. е учредено от шуменеца Антон Борисов Атанасов –Дружество за въздушен спорт „Август Попов”. През 1947г. с помощта на инструкторите Димитър Георгиев Димитров и Георги Петров Георгиев се организира обучението на първия курс за безмоторни летци в град Шумен.
От 13 юни до 20 август на могилата до конезавода „Кабиюк” се извършва обучението на първите 30 безмоторни летци с безмоторен самолет УП-1.
Стартира се с гумено въже. Успешно завършват курса 19 човека между които и три жени.
Технически данни:
Разпереност……………………………………………………10.41м.
Дължина…………………………………………………………6.28м.
Височина…………………………………………………………2.43м.
Носеща площ………………………………………………….16.50м.
Крилно натоварване………………………………………10.12кг/м2.
Максимално качество……………………………………10
Маса празен…………………………………………………..95кг.
Маса празен с кабина……………………………………120кг.
Максимално тегло………………………………………..210кг.
Максимална скорост……………………………………..115км/ч.
Благоприятна скорост……………………………………52км/ч.
Икономична скорост……………………………………..48км/ч.
Минимална скорост……………………………………..40км/ч.
Максимална скорост на Винди…………………….74км/ч.
Максимална скорост при самолетен влек….90км/ч.