Следва въпрос, зададен от народния представител Илиян Илиев към министъра на отбраната Веселин Близнаков, относно приватизация на летището край град Шумен.
ИЛИЯН ИЛИЕВ (КА): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин министър! На 22 декември 2006 г. държавната фирма “Войнтех” продава летището край Шумен, състоящо се от 675 декара писта, 10 административни сгради и хангари за 700 хил. лв. на дружеството “Куантум Дивелопмънт”.
На това летище през 1952 г. е създаден Аероклуб “Шумен”. От създаването му до наши дни в него се създават и възпитават авиомоделисти, ракетомоделисти, парашутисти, безмоторни и моторни летци и авиотехници. Шуменският аероклуб е най-добрият в Европа.
Удостоен е от Международната федерация по аеронавтика с диплом. Има добра материално-техническа база и отлично географско положение.
Господин министър, не е ли по-добре децата на България да се учат да летят в аероклубове, вместо да летят на крилете на дрогата и алкохола?!
Господин министър, въпросът ми към Вас е следният: считате ли, че с приватизацията на летище “Шумен” е защитен общественият интерес и приватизационната цена, която е платена, отговаря на стойността на земята и сградите на нея? Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на министъра на отбраната господин Близнаков.
Господин министър, имате възможност да отговорите на народния представител Илиев в рамките на 3 минути.
МИНИСТЪР ВЕСЕЛИН БЛИЗНАКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Илиев! В отговор на зададения от Вас въпрос относно приватизацията на летище “Град Шумен” Ви информирам за следното. Недвижимият имот аероклуб, находящ се в гр. Шумен, областта “Смесек” е включена в капитала на търговското дружество “Войнтех”, чийто едноличен собственик е държавата чрез принципала Министерството на отбраната. Аероклубът не е летище.
Той представлява имот с площ 678 хил. кв. м, върху който не съществува писта, както и постройки с разгърната застроена площ от 5500 кв. м съгласно акт за частна държавна собственост № 1995. Имотът не отговаря на изискванията на Закона за гражданското въздухоплаване и не е лицензиран като летище. Сградите и хангарите са в изключително лошо състояние и за тяхното възстановяване, ако въобще това е възможно, са необходими значителни финансови средства.
С моя заповед № 33/3 ноември 2005 г. и с решение № 13/16 ноември 2005 г. на Софийския градски съд по ф.д. № 1354/1999 е прекратена дейността на търговското дружество “Войнтех” ЕООД и то е обявено в ликвидация. В изпълнение на задълженията си съгласно разпоредбата на чл. 268, ал. 1 от Търговския закон ликвидаторите на дружеството са длъжни да осребрят наличното имущество и да удовлетворят кредиторите. На основание на чл. 11 и 16 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала е проведена процедура по продажбата на горецитирания недвижим имот с публичен търг с тайно наддаване при спазване на всички изискващи се от нормативните актове условия. Процедурата включва: наличие на разрешение от принципала, извършване на оценка от независим лицензиран оценител, оповестяване на предстоящия търг чрез публикуване на обява, назначаване от ликвидаторите на комисия по провеждане на тръжната процедура и провеждане на търг.
Оценката на лицензирания оценител за имота е 373 хил. лв. без включен ДДС. Триста седемдесет и три хиляди от лицензиран оценител! Ликвидаторите с оглед защита на държавния интерес са завишили цената двойно с начална тръжна цена 680 хил. лв. без включен ДДС. Данъчната оценка на имота е 120 хил. лв.
За участие в търга за продажба на аероклуб, находящ се в гр. Шумен, местността „Смесе” са подадени заявления за участие от двама кандидат-купувачи. Единият е „Куантум дивелъпмънт атситс” – с предложена цена 700 хил. лв., като в края на краищата продажната цена се различава значително от пазарната цена на такива имоти в района на гр. Шумен.
Справката, която ми е представена, показва, че цената на 1 дка е между 160 и 300 лв. за района. Максималната цена за такава земеделска цена е 400 лв. и това е информация от фирми, които се занимават с търговия с недвижима собственост и с имоти.
Следователно цената, която е постигната за продажбата на този имот – от 0,30 лв. максимум до 0,40 лв. на кв. м, е достигнала 1,00 лв. Направете си справки.
Така че аз мисля, че държавният интерес е защитен, процедурата е спазена и няма основание за някакво съмнение. Още повече, да ви дам друг пример, подобен аероклуб, с подобни размери – край Монтана, при начална тръжна цена 730 хил. лв. не се продаде. Не се продаде!
Така че аз мисля, че няма никакво съмнение относно тази процедура. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Илиян Илиев – право на реплика.
ИЛИЯН ИЛИЕВ (КА): Господин министър, не само че има основания и съмнения относно тази приватизационна сделка, а трябва да ви кажа, че цената е 20 пъти по-ниска от пазарната.
Освен това този терен е в регулация на гр. Шумен. Това сигурно не го знаете, нали? В регулационните планове на гр. Шумен е.
Този акт за собственост, който Вие цитирате – № 1995, искам да Ви кажа кой го е издал, сигурно знаете, това е Добрин Митев. И искам да ви прочета: пише, че няма бивш собственик на имота, съсобственици – също така няма. Това означава ли, че тази земя се е намирала във вакуум 50 или 100 години, за да няма съсобственици или собственици?
Това е един смехотворен акт. А лицето Добрин Митев знаете, че прокуратурата го издирва и той се крие от нея.
Освен това няма да Ви питам Вие къде ще бъдете след като престанете да бъдете министър, не само за тази сделка. Но това според мен е едно престъпление, тъй като Вие би трябвало да предадете летището, за което казвате, че не е летище, а как тогава летят самолети там?
Нека да Ви цитирам Постановление № 72 на Министерския съвет от 30 април 1992 г. за закриване на Организацията за съдействие на отбраната и по-точно чл. 4, ал. 6, която гласи:
„В случаите, когато предоставеното имущество по Приложение № 2 не се използва по предназначение съгласно чл. 3 или е изградено със средства на общината, министърът на отбраната след съгласуване с министъра на финансите го предоставя на общинските съвети по реда на Наредбата за държавните имоти.”
Значи Вие спокойно можете да предадете това летище на община Шумен за стопанисване и управление и да нямате проблеми с ниската цена, както казвате. Това е едно.
Второ, в контекста на последните промени в Конституцията вероятно ще се наложи военно обучение на гражданите и тази материално-техническа база, която е изградена през годините, трябва ли да се ликвидира или ще изграждате нова? Няма да Ви благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин министър, имате право на дуплика.
МИНИСТЪР ВЕСЕЛИН БЛИЗНАКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Илиев, имотите на военните, които са в ликвидация, не се предават на никаква община – нито на община Шумен, нито на някоя друга. Дружеството е в ликвидация, трябва да се покрият дълговете към кредиторите и останалото да се предаде на държавата.
Така че Вашият вариант, който ми предлагате, не е възможен. Независимо кой Ви го е внушил, това е невъзможен вариант. Няма да се състои такова нещо. На нито една община няма да бъде даден никакъв имот, ще се спази законът. Това е дружество в ликвидация.
А пък да кажа на Вас, на останалите народни представители и на българската общественост, че досега повече от 1800 сгради са дадени от Министерство на отбраната безвъзмездно на общините, и повече от 200 имота. Безвъзмездно! Проверката, която назначих, показва, че повече от половината от тях не се ползват по предназначение, както е заявено.
Когато няма инвеститорски интерес, господин Илиев, ние продължаваме да предоставяме имоти на общините. Когато няма инвеститорски интерес! Когато има такъв интерес, имотите ще се продават или ще се заменят.
А специално за „Войнтех” – дружество в ликвидация, мисля, че законът е категоричен. Благодаря ви.